2026 WELT G200 Base S
Build
700C/29 in × 45 mm
Insights
Average stack and reach vs trend of progressive gravel bikes
Stack and Reach vs. Category Trend
View all sizes
Geometry
| Stack | 542mm |
| Reach | 396mm |
| Stack to Reach Ratio | 1.37:1 |
| Seat Tube Length, C-T | 520mm |
| Top Tube Length, Effective/Horizontal Center | 555mm |
| Top Tube Slope | 4.5deg |
| Head Tube Angle | 71.6deg |
| Seat Tube Angle | 73.7deg |
| Head Tube Length | 105mm |
| Bottom Bracket Drop | 78mm |
| Bottom Bracket Height | 278mm |
| Chainstay Length | 435mm |
| Chainstay Length Horizontal | 428mm |
| Front-Center | 609.1mm |
| Front-Center Horizontal | 604.1mm |
| Wheelbase | 1032mm |
| Fork Offset/Rake | 51mm |
| Trail | 64.7mm mid/neutral |
| Mechanical Trail | 61.4mm |
| Wheel Flop | 19.4mm |
| Tire to Pedal Spindle Distance With 170 mm cranks | 83.1mm |
| Pedal Spindle to Ground Clearance With 170 mm cranks | 108mm |
Base Build
| Wheel Size | 700C, 29 inch (622mm BSD) |
| Tire Width | 45mm |
| Tire Outer Diameter | 712mm |
| Bike Length with Tires | 1744mm |
| Handlebar Width | 420mm |
| Stem Length | 80mm |
| Stem Angle | 8deg |
| Suspension Type | Rigid, non-suspension corrected |
| Bar Type | Drop Bar |
| Frame Material | Carbon/Composite |
| Fork Material | Carbon/Composite |
| Brake Type | Disc |
Source:https://www.welt-bikes.com/fr/fr/velos/gravel-fr/Welt-G200-fr?optionId=968
