2026 Gazelle Bikes Bloom C7 S (49)
Build
700C/29 in × 50 mm
Stack and Reach vs. Category Trend
View all sizes
Geometry
| Stack | 647mm |
| Reach | 397mm |
| Stack to Reach Ratio | 1.63:1 |
| Seat Tube Length, C-T | 490mm |
| Top Tube Length, Effective/Horizontal HT Top | 620mm |
| Top Tube Slope | 18.3deg |
| Head Tube Angle | 70deg |
| Seat Tube Angle | 71deg |
| Head Tube Length | 185mm |
| Bottom Bracket Drop | 60mm |
| Bottom Bracket Height | 301mm |
| Chainstay Length | 497mm |
| Chainstay Length Horizontal | 493.4mm |
| Front-Center | 660.4mm |
| Front-Center Horizontal | 657.6mm |
| Wheelbase | 1151mm |
| Fork Offset/Rake | 55mm |
| Fork Length (On-Axis) | 450mm |
| Trail | 72.9mm high |
| Mechanical Trail | 68.5mm |
| Wheel Flop | 23.4mm |
| Tire to Pedal Spindle Distance With 170 mm cranks | 129.4mm |
| Pedal Spindle to Ground Clearance With 170 mm cranks | 131mm |
C7 Build
| Wheel Size | 700C, 29 inch (622mm BSD) |
| Tire Width | 50mm |
| Tire Outer Diameter | 722mm |
| Bike Length with Tires | 1873mm |
| Suspension Type | Rigid, non-suspension corrected |
| Bar Type | Swept Back Bar |
| Frame Material | Aluminum |
| Fork Material | Steel |
| Brake Type | Disc |
| Features | E-bike, Women's, Step-through |
Source:https://www.gazelle.nl/elektrische-fietsen/bloom-c7
