2026 Marin Bikes DSX DSX FS L
Build
700C/29 in × 45 mm
Insights
Average stack and reach vs trend of progressive gravel bikes
Stack and Reach vs. Category Trend
View all sizes
Geometry
| Stack | 629.7mm |
| Reach | 440mm |
| Stack to Reach Ratio | 1.43:1 |
| Seat Tube Length, Unknown | 520mm |
| Top Tube Length, Effective/Horizontal Center | 620.6mm |
| Top Tube Slope | 12.6deg |
| Head Tube Angle | 68.5deg |
| Seat Tube Angle | 74deg |
| Head Tube Length | 150mm |
| Bottom Bracket Drop | 82mm |
| Bottom Bracket Height | 274mm |
| Chainstay Length | 425mm |
| Chainstay Length Horizontal | 417mm |
| Front-Center | 711mm |
| Front-Center Horizontal | 706.3mm |
| Wheelbase | 1123.3mm |
| Fork Offset/Rake | 47mm |
| Trail | 89.7mm very high |
| Mechanical Trail | 83.5mm |
| Wheel Flop | 30.6mm |
| Standover Height | 738mm |
| Tire to Pedal Spindle Distance With 170 mm cranks | 185mm |
| Pedal Spindle to Ground Clearance With 170 mm cranks | 104mm |
DSX FS Build
| Wheel Size | 700C, 29 inch (622mm BSD) |
| Tire Width | 45mm |
| Tire Outer Diameter | 712mm |
| Bike Length with Tires | 1835.3mm |
| Handlebar Width | 680mm |
| Suspension Type | Hardtail (Front suspension) |
| Bar Type | Flat Bar |
| Fork Travel | 60mm |
| Suspension Sag | Unknown |
| Frame Material | Aluminum |
| Fork Material | Unknown |
| Brake Type | Disc |
Source:https://marinbikes.com/products/2026-dsx-fs
