2026 Van Rysel EDR CF 105 XL
Build
700C/29 in × 28 mm
Insights
Somewhat upright stack and reach vs trend of endurance road bikes
Design deviates from other sizes of Van Rysel EDR CF
Stack and Reach vs. Category Trend
View all sizes
Geometry
| Stack | 630mm |
| Reach | 388mm |
| Stack to Reach Ratio | 1.62:1 |
| Seat Tube Length, C-T | 530mm |
| Top Tube Length, Unknown | 580mm |
| Head Tube Angle | 73deg |
| Seat Tube Exit Angle | 72deg |
| Head Tube Length | 215mm |
| Bottom Bracket Drop | 67mm |
| Bottom Bracket Height | 272mm |
| Chainstay Length | 425mm |
| Chainstay Length Horizontal | 419.7mm |
| Front-Center | 610mm |
| Front-Center Horizontal | 606.3mm |
| Wheelbase | 1026mm |
| Fork Offset/Rake | 45mm |
| Fork Length, Unknown | 384mm |
| Trail | 56.6mm mid/neutral |
| Mechanical Trail | 54.1mm |
| Wheel Flop | 15.8mm |
| Tire to Pedal Spindle Distance With 175 mm cranks | 96mm |
| Pedal Spindle to Ground Clearance With 175 mm cranks | 97mm |
105 Build
| Wheel Size | 700C, 29 inch (622mm BSD) |
| Tire Width | 28mm |
| Tire Outer Diameter | 678mm |
| Bike Length with Tires | 1704mm |
| Crank Length | 175mm |
| Handlebar Width | 420mm |
| Stem Length | 110mm |
| Suspension Type | Rigid, non-suspension corrected |
| Bar Type | Drop Bar |
| Frame Material | Carbon/Composite |
| Fork Material | Carbon/Composite |
| Brake Type | Disc |
Published Sizing Recommendations
| Height | 188 cm to 200 cm |
Source:https://www.decathlon.fr/p/velo-de-route-carbone-shimano-105-2x12v-edr-cf/_/R-p-348783?mc=8817923&c=blanc
