2026 Van Rysel EDR CF 105 M
Build
700C/29 in × 28 mm
Insights
Average stack and reach vs trend of endurance road bikes
Stack and Reach vs. Category Trend
View all sizes
Geometry
| Stack | 568mm |
| Reach | 380mm |
| Stack to Reach Ratio | 1.49:1 |
| Seat Tube Length, C-T | 500mm |
| Top Tube Length, Unknown | 548mm |
| Head Tube Angle | 71.5deg |
| Seat Tube Exit Angle | 73deg |
| Head Tube Length | 155mm |
| Bottom Bracket Drop | 67mm |
| Bottom Bracket Height | 272mm |
| Chainstay Length | 425mm |
| Chainstay Length Horizontal | 419.7mm |
| Front-Center | 598.6mm |
| Front-Center Horizontal | 594.8mm |
| Wheelbase | 1014.5mm |
| Fork Offset/Rake | 45mm |
| Fork Length, Unknown | 384mm |
| Trail | 66mm high |
| Mechanical Trail | 62.6mm |
| Wheel Flop | 19.9mm |
| Tire to Pedal Spindle Distance With 172.5 mm cranks | 87.1mm |
| Pedal Spindle to Ground Clearance With 172.5 mm cranks | 99.5mm |
105 Build
| Wheel Size | 700C, 29 inch (622mm BSD) |
| Tire Width | 28mm |
| Tire Outer Diameter | 678mm |
| Bike Length with Tires | 1692.5mm |
| Crank Length | 172.5mm |
| Handlebar Width | 400mm |
| Stem Length | 90mm |
| Suspension Type | Rigid, non-suspension corrected |
| Bar Type | Drop Bar |
| Frame Material | Carbon/Composite |
| Fork Material | Carbon/Composite |
| Brake Type | Disc |
Published Sizing Recommendations
| Height | 173 cm to 180 cm |
Source:https://www.decathlon.fr/p/velo-de-route-carbone-shimano-105-2x12v-edr-cf/_/R-p-348783?mc=8817923&c=blanc
