2026 Mondraker Zendit RR XL
Build
700C/29 in × 2.5 in
Insights
Somewhat upright stack and reach vs trend of full-suspension all-mountain/enduro mtb bikes
Design deviates from other sizes of Mondraker Zendit
Suspension sag unknown
Geometry may mis-represent actual riding geometry
Stack and Reach vs. Category Trend
View all sizes
Geometry
| Stack | 658mm |
| Reach | 520mm |
| Stack to Reach Ratio | 1.27:1 |
| Seat Tube Length, Unknown | 490mm |
| Top Tube Length, Effective/Horizontal Unknown | 672mm |
| Top Tube Slope | 15.9deg |
| Head Tube Angle | 63.5deg |
| Seat Tube Angle | 73.5deg |
| Effective Seat Tube Angle, Unknown | 77deg |
| Head Tube Length | 140mm |
| Bottom Bracket Drop | 6mm |
| Bottom Bracket Height | 368.5mm |
| Chainstay Length | 455mm |
| Chainstay Length Horizontal | 455mm |
| Front-Center | 884.1mm |
| Front-Center Horizontal | 884mm |
| Wheelbase | 1339mm |
| Fork Offset/Rake | 44mm |
| Trail | 137.6mm very high |
| Mechanical Trail | 123.1mm |
| Wheel Flop | 54.9mm |
| Tire to Pedal Spindle Distance With 155 mm cranks | 354.6mm |
| Pedal Spindle to Ground Clearance With 155 mm cranks | 213.5mm |
RR Build
| Wheel Size | 700C, 29 inch (622mm BSD) |
| Tire Width | 2.5in |
| Tire Outer Diameter | 749mm |
| Bike Length with Tires | 2088mm |
| Crank Length | 155mm |
| Handlebar Width | 800mm |
| Suspension Type | Full suspension |
| Bar Type | Flat Bar |
| Fork Travel | 170mm |
| Rear Travel | 165mm |
| Suspension Sag | Unknown |
| Frame Material | Carbon/Composite |
| Fork Material | Unknown |
| Brake Type | Unknown |
| Features | E-bike |
Published Sizing Recommendations
| Height | 190 cm to |
Source:https://mondraker.com/fr/fr/zendit-rr
