2026 Mondraker Zendit RR M
Build
700C/29 in × 2.5 in
Insights
Somewhat upright stack and reach vs trend of full-suspension all-mountain/enduro mtb bikes
Design deviates from other sizes of Mondraker Zendit
Suspension sag unknown
Geometry may mis-represent actual riding geometry
Stack and Reach vs. Category Trend
View all sizes
Geometry
| Stack | 631mm |
| Reach | 460mm |
| Stack to Reach Ratio | 1.37:1 |
| Seat Tube Length, Unknown | 410mm |
| Top Tube Length, Effective/Horizontal Unknown | 606mm |
| Top Tube Slope | 22.4deg |
| Head Tube Angle | 63.5deg |
| Seat Tube Angle | 73.5deg |
| Effective Seat Tube Angle, Unknown | 77deg |
| Head Tube Length | 110mm |
| Bottom Bracket Drop | 6mm |
| Bottom Bracket Height | 368.5mm |
| Chainstay Length | 450mm |
| Chainstay Length Horizontal | 450mm |
| Front-Center | 811.1mm |
| Front-Center Horizontal | 811mm |
| Wheelbase | 1261mm |
| Fork Offset/Rake | 44mm |
| Trail | 137.6mm very high |
| Mechanical Trail | 123.1mm |
| Wheel Flop | 54.9mm |
| Tire to Pedal Spindle Distance With 155 mm cranks | 281.6mm |
| Pedal Spindle to Ground Clearance With 155 mm cranks | 213.5mm |
RR Build
| Wheel Size | 700C, 29 inch (622mm BSD) |
| Tire Width | 2.5in |
| Tire Outer Diameter | 749mm |
| Bike Length with Tires | 2010mm |
| Crank Length | 155mm |
| Handlebar Width | 800mm |
| Suspension Type | Full suspension |
| Bar Type | Flat Bar |
| Fork Travel | 170mm |
| Rear Travel | 165mm |
| Suspension Sag | Unknown |
| Frame Material | Carbon/Composite |
| Fork Material | Unknown |
| Brake Type | Unknown |
| Features | E-bike |
Published Sizing Recommendations
| Height | 165 cm to 175 cm |
Source:https://mondraker.com/fr/fr/zendit-rr
