2025 Mondince FM296 Base 540
Build
700C/29 in × 45 mm
Insights
Average stack and reach vs trend of progressive gravel bikes
Stack and Reach vs. Category Trend
View all sizes
Geometry
| Stack | 562mm |
| Reach | 400mm |
| Stack to Reach Ratio | 1.41:1 |
| Seat Tube Length, C-T | 540mm |
| Top Tube Length, Effective/Horizontal Center | 570mm |
| Top Tube Slope | 4.6deg |
| Head Tube Angle | 71.8deg |
| Seat Tube Angle | 73.2deg |
| Head Tube Length | 125mm |
| Bottom Bracket Drop | 78mm |
| Bottom Bracket Height | 278mm |
| Chainstay Length | 435mm |
| Chainstay Length Horizontal | 428mm |
| Front-Center | 617mm |
| Front-Center Horizontal | 612.1mm |
| Wheelbase | 1040mm |
| Fork Offset/Rake | 50mm |
| Fork Length (On-Axis) | 400mm |
| Trail | 64.4mm mid/neutral |
| Mechanical Trail | 61.2mm |
| Wheel Flop | 19.1mm |
| Standover Height | 783mm |
| Tire to Pedal Spindle Distance With 170 mm cranks | 91mm |
| Pedal Spindle to Ground Clearance With 170 mm cranks | 108mm |
Base Build
| Wheel Size | 700C, 29 inch (622mm BSD) |
| Tire Width | 45mm |
| Tire Outer Diameter | 712mm |
| Bike Length with Tires | 1752mm |
| Suspension Type | Rigid, non-suspension corrected |
| Bar Type | Drop Bar |
| Frame Material | Carbon/Composite |
| Fork Material | Carbon/Composite |
| Brake Type | Disc |
Source:https://mondincecycle.com/product/2025-new-designed-udh-hanger-full-carbon-fiber-gravel-bike-frame-fm296
