2025 Gascycle Hydrogen Base Size S
Build
700C/29 in × 45 mm
Insights
Average stack and reach vs trend of all-road/gravel bikes
Design deviates from other sizes of Gascycle Hydrogen
Stack and Reach vs. Category Trend
View all sizes
Geometry
| Stack | 525.4mm |
| Reach | 360.7mm |
| Stack to Reach Ratio | 1.46:1 |
| Seat Tube Length, C-T | 450mm |
| Top Tube Length, Actual C-C | 501.5mm |
| Top Tube Slope | 10.8deg |
| Head Tube Angle | 70.5deg |
| Seat Tube Angle | 75deg |
| Head Tube Length | 110mm |
| Bottom Bracket Drop | 70mm |
| Bottom Bracket Height | 286mm |
| Chainstay Length | 420mm |
| Chainstay Length Horizontal | 414.1mm |
| Front-Center | 574mm |
| Front-Center Horizontal | 569.6mm |
| Wheelbase | 983.7mm |
| Fork Offset/Rake | 45mm |
| Trail | 78.3mm high |
| Mechanical Trail | 73.8mm |
| Wheel Flop | 24.7mm |
| Standover Height | 712.8mm |
| Tire to Pedal Spindle Distance With 170 mm cranks | 48mm |
| Pedal Spindle to Ground Clearance With 170 mm cranks | 116mm |
Base Build
| Wheel Size | 700C, 29 inch (622mm BSD) |
| Tire Width | 45mm |
| Tire Outer Diameter | 712mm |
| Bike Length with Tires | 1695.7mm |
| Suspension Type | Rigid, non-suspension corrected |
| Bar Type | Drop Bar |
| Frame Material | Aluminum |
| Fork Material | Carbon/Composite |
| Brake Type | Disc |
Source:https://de.aliexpress.com/item/1005008901459018.html
