2026 Dirtysixer Gravel 32" 3XL
Build
686mm BSD × 2.4 in
Insights
Somewhat upright stack and reach vs trend of progressive gravel bikes
Design deviates from other sizes of Dirtysixer Gravel
Stack and Reach vs. Category Trend
View all sizes
Geometry
| Stack | 698mm |
| Reach | 460mm |
| Stack to Reach Ratio | 1.52:1 |
| Seat Tube Length, C-T | 560mm |
| Top Tube Length, Effective/Horizontal HT Top | 660mm |
| Top Tube Slope | 14.6deg |
| Head Tube Angle | 70deg |
| Seat Tube Angle | 74deg |
| Head Tube Length | 155mm |
| Bottom Bracket Drop | 84mm |
| Bottom Bracket Height | 320mm |
| Chainstay Length | 555mm |
| Chainstay Length Horizontal | 548.6mm |
| Front-Center | 739.2mm |
| Front-Center Horizontal | 734.4mm |
| Wheelbase | 1283mm |
| Fork Offset/Rake | 50mm |
| Fork Length (Axle-To-Crown) | 515mm |
| Trail | 93.8mm very high |
| Mechanical Trail | 88.2mm |
| Wheel Flop | 30.2mm |
| Standover Height | 866mm |
| Tire to Pedal Spindle Distance With 185 mm cranks | 150.2mm |
| Pedal Spindle to Ground Clearance With 185 mm cranks | 135mm |
32" Build
| Wheel Size | 686mm BSD |
| Tire Width | 2.4in |
| Tire Outer Diameter | 807.9mm |
| Bike Length with Tires | 2090.9mm |
| Crank Length | 185mm |
| Stem Length | 50mm |
| Suspension Type | Rigid, non-suspension corrected |
| Bar Type | Drop Bar |
| Frame Material | Aluminum |
| Fork Material | Carbon/Composite |
| Brake Type | Disc |
Source:https://www.dirtysixer.com/products/dirtysixer-gravel-32-inch-wheels-msrp
