2026 Dirtysixer Gravel 32" 2XL
Build
686mm BSD × 2.4 in
Insights
Very upright stack and reach vs trend of progressive gravel bikes
Design deviates from other sizes of Dirtysixer Gravel
Stack and Reach vs. Category Trend
View all sizes
Geometry
| Stack | 689mm |
| Reach | 440mm |
| Stack to Reach Ratio | 1.57:1 |
| Seat Tube Length, C-T | 540mm |
| Top Tube Length, Effective/Horizontal HT Top | 638mm |
| Top Tube Slope | 16.1deg |
| Head Tube Angle | 70deg |
| Seat Tube Angle | 74deg |
| Head Tube Length | 140mm |
| Bottom Bracket Drop | 89mm |
| Bottom Bracket Height | 315mm |
| Chainstay Length | 535mm |
| Chainstay Length Horizontal | 527.6mm |
| Front-Center | 714mm |
| Front-Center Horizontal | 708.5mm |
| Wheelbase | 1236mm |
| Fork Offset/Rake | 50mm |
| Fork Length (Axle-To-Crown) | 515mm |
| Trail | 93.8mm very high |
| Mechanical Trail | 88.2mm |
| Wheel Flop | 30.2mm |
| Standover Height | 851mm |
| Tire to Pedal Spindle Distance With 180 mm cranks | 130.1mm |
| Pedal Spindle to Ground Clearance With 180 mm cranks | 135mm |
32" Build
| Wheel Size | 686mm BSD |
| Tire Width | 2.4in |
| Tire Outer Diameter | 807.9mm |
| Bike Length with Tires | 2043.9mm |
| Crank Length | 180mm |
| Stem Length | 50mm |
| Suspension Type | Rigid, non-suspension corrected |
| Bar Type | Drop Bar |
| Frame Material | Aluminum |
| Fork Material | Carbon/Composite |
| Brake Type | Disc |
Source:https://www.dirtysixer.com/products/dirtysixer-gravel-32-inch-wheels-msrp
