2026 CYKL AARNY Base S
Build
700C/29 in × 60 mm
Insights
Very upright stack and reach vs trend of progressive gravel bikes
Design deviates from other sizes of CYKL AARNY
Stack and Reach vs. Category Trend
View all sizes
Geometry
| Stack | 593mm |
| Reach | 365mm |
| Stack to Reach Ratio | 1.62:1 |
| Seat Tube Length, C-T | 450mm |
| Top Tube Length, Effective/Horizontal Center | 542mm |
| Top Tube Length, Effective/Horizontal HT Top | 511mm |
| Top Tube Length, Actual C-C | 524mm |
| Top Tube Slope | 17.4deg |
| Head Tube Angle | 69deg |
| Seat Tube Angle | 75deg |
| Head Tube Length | 91.7mm |
| Bottom Bracket Drop | 65mm |
| Bottom Bracket Height | 306mm |
| Chainstay Length | 445mm |
| Chainstay Length Horizontal | 440.2mm |
| Front-Center | 619mm |
| Front-Center Horizontal | 614.8mm |
| Wheelbase | 1055mm |
| Fork Offset/Rake | 45mm |
| Fork Length (Axle-To-Crown) | 490mm |
| Trail | 94.2mm very high |
| Mechanical Trail | 88mm |
| Wheel Flop | 31.5mm |
| Tire to Pedal Spindle Distance With 170 mm cranks | 78mm |
| Pedal Spindle to Ground Clearance With 170 mm cranks | 136mm |
Base Build
| Wheel Size | 700C, 29 inch (622mm BSD) |
| Tire Width | 60mm |
| Tire Outer Diameter | 742mm |
| Bike Length with Tires | 1797mm |
| Suspension Type | Rigid, non-suspension corrected |
| Bar Type | Drop Bar |
| Frame Material | Titanium |
| Fork Material | Unknown |
| Brake Type | Unknown |
Source:https://www.cykl.store/collections/kit-cadre-titane/products/aarny-kit-cadre-fourche-carbone?variant=49704438104410
