2026 Avaghon Atlas Base M
Build
700C/29 in × 47 mm
Stack and Reach vs. Category Trend
View all sizes
Geometry
| Stack | 659mm |
| Reach | 394mm |
| Stack to Reach Ratio | 1.67:1 |
| Seat Tube Length, C-T | 540mm |
| Top Tube Length, Effective/Horizontal HT Top | 590mm |
| Top Tube Slope | 14.5deg |
| Head Tube Angle | 70.5deg |
| Seat Tube Angle | 73.5deg |
| Head Tube Length | 200mm |
| Bottom Bracket Drop | 75mm |
| Bottom Bracket Height | 283mm |
| Chainstay Length | 460mm |
| Chainstay Length Horizontal | 453.8mm |
| Front-Center | 661.4mm |
| Front-Center Horizontal | 657.2mm |
| Wheelbase | 1111mm |
| Fork Offset/Rake | 52mm |
| Trail | 71.6mm high |
| Mechanical Trail | 67.5mm |
| Wheel Flop | 22.5mm |
| Standover Height | 800mm |
| Tire to Pedal Spindle Distance With 170 mm cranks | 133.4mm |
| Pedal Spindle to Ground Clearance With 170 mm cranks | 113mm |
Base Build
| Wheel Size | 700C, 29 inch (622mm BSD) |
| Tire Width | 47mm |
| Tire Outer Diameter | 716mm |
| Bike Length with Tires | 1827mm |
| Suspension Type | Rigid, non-suspension corrected |
| Bar Type | Flat Bar |
| Frame Material | Steel |
| Fork Material | Steel |
| Brake Type | Rim |
Source:https://avaghon.nl/avaghon-atlas/
