2026 Mondince FM356 Base L
Build
700C/29 in × 57 mm
Insights
Somewhat upright stack and reach vs trend of all-road/gravel bikes
Design deviates from other sizes of Mondince FM356
Stack and Reach vs. Category Trend
View all sizes
Geometry
| Stack | 615.5mm |
| Reach | 386.1mm |
| Stack to Reach Ratio | 1.59:1 |
| Seat Tube Length, C-T | 504mm |
| Seat Tube Length, C-TTT | 492mm |
| Top Tube Length, Effective/Horizontal HT Top | 568.4mm |
| Head Tube Angle | 71.5deg |
| Effective Seat Tube Angle, ETT HT Top | 73.5deg |
| Head Tube Length | 164mm |
| Bottom Bracket Drop | 87mm |
| Bottom Bracket Height | 281mm |
| Chainstay Length | 440mm |
| Chainstay Length Horizontal | 431.3mm |
| Front-Center | 621.8mm |
| Front-Center Horizontal | 615.6mm |
| Wheelbase | 1047mm |
| Fork Offset/Rake | 50mm |
| Fork Length (On-Axis) | 410mm |
| Trail | 70.4mm high |
| Mechanical Trail | 66.8mm |
| Wheel Flop | 21.2mm |
| Tire to Pedal Spindle Distance With 170 mm cranks | 83.8mm |
| Pedal Spindle to Ground Clearance With 170 mm cranks | 111mm |
Base Build
| Wheel Size | 700C, 29 inch (622mm BSD) |
| Tire Width | 57mm |
| Tire Outer Diameter | 736mm |
| Bike Length with Tires | 1783mm |
| Suspension Type | Rigid, non-suspension corrected |
| Bar Type | Drop Bar |
| Frame Material | Carbon/Composite |
| Fork Material | Carbon/Composite |
| Brake Type | Disc |
Source:https://chinertown.com/index.php?action=dlattach;topic=7257.0;attach=46987;image
