2027 Specialized Bicycles Crux 5 Expert 54
Build
700C/29 in × 45 mm
Insights
Somewhat aggressive stack and reach vs trend of all-road/gravel bikes
Stack and Reach vs. Category Trend
View all sizes
Geometry
| Stack | 560mm |
| Reach | 388mm |
| Stack to Reach Ratio | 1.44:1 |
| Seat Tube Length, C-T | 473mm |
| Top Tube Length, Effective/Horizontal HT Top | 543mm |
| Top Tube Slope | 11.5deg |
| Head Tube Angle | 71deg |
| Seat Tube Angle | 74.5deg |
| Head Tube Length | 125mm |
| Bottom Bracket Drop | 78mm |
| Bottom Bracket Height | 278mm |
| Chainstay Length | 425mm |
| Chainstay Length Horizontal | 417.8mm |
| Front-Center | 613mm |
| Front-Center Horizontal | 608.2mm |
| Wheelbase | 1026mm |
| Fork Offset/Rake | 51mm |
| Fork Length (Axle-To-Crown) | 401mm |
| Trail | 68.6mm high |
| Mechanical Trail | 64.9mm |
| Wheel Flop | 21.1mm |
| Standover Height | 781mm |
| Tire to Pedal Spindle Distance With 170 mm cranks | 87mm |
| Pedal Spindle to Ground Clearance With 170 mm cranks | 108mm |
Expert Build
| Wheel Size | 700C, 29 inch (622mm BSD) |
| Tire Width | 45mm |
| Tire Outer Diameter | 712mm |
| Bike Length with Tires | 1738mm |
| Stem Length | 90mm |
| Suspension Type | Rigid, non-suspension corrected |
| Bar Type | Drop Bar |
| Frame Material | Carbon/Composite |
| Fork Material | Carbon/Composite |
| Brake Type | Disc |
Source:https://www.specialized.com/us/en/crux-5-expert-sram-force-xplr/p/4294830
