2027 Specialized Bicycles Crux 5 Sport 61
Build
700C/29 in × 45 mm
Insights
Very aggressive stack and reach vs trend of all-road/gravel bikes
Stack and Reach vs. Category Trend
View all sizes
Geometry
| Stack | 621mm |
| Reach | 425mm |
| Stack to Reach Ratio | 1.46:1 |
| Seat Tube Length, C-T | 545mm |
| Top Tube Length, Effective/Horizontal HT Top | 603mm |
| Top Tube Slope | 9.6deg |
| Head Tube Angle | 71.5deg |
| Seat Tube Angle | 74deg |
| Head Tube Length | 188mm |
| Bottom Bracket Drop | 78mm |
| Bottom Bracket Height | 278mm |
| Chainstay Length | 425mm |
| Chainstay Length Horizontal | 417.8mm |
| Front-Center | 665mm |
| Front-Center Horizontal | 660.2mm |
| Wheelbase | 1078mm |
| Fork Offset/Rake | 51mm |
| Fork Length (Axle-To-Crown) | 401mm |
| Trail | 65.3mm high |
| Mechanical Trail | 62mm |
| Wheel Flop | 19.7mm |
| Standover Height | 849mm |
| Tire to Pedal Spindle Distance With 170 mm cranks | 139mm |
| Pedal Spindle to Ground Clearance With 170 mm cranks | 108mm |
Sport Build
| Wheel Size | 700C, 29 inch (622mm BSD) |
| Tire Width | 45mm |
| Tire Outer Diameter | 712mm |
| Bike Length with Tires | 1790mm |
| Stem Length | 110mm |
| Suspension Type | Rigid, non-suspension corrected |
| Bar Type | Drop Bar |
| Frame Material | Carbon/Composite |
| Fork Material | Carbon/Composite |
| Brake Type | Disc |
Source:https://www.specialized.com/us/en/crux-5-sport-shimano-grx-800/p/4312531
