2027 Specialized Bicycles Crux 5 S-Works Size 61
Build
700C/29 in × 55 mm
Insights
Somewhat aggressive stack and reach vs trend of performance road bikes
Stack and Reach vs. Category Trend
View all sizes
Geometry
| Stack | 621mm |
| Reach | 425mm |
| Stack to Reach Ratio | 1.46:1 |
| Seat Tube Length, Unknown | 545mm |
| Top Tube Length, Effective/Horizontal Center | 603mm |
| Top Tube Slope | 9.6deg |
| Head Tube Angle | 71.5deg |
| Seat Tube Angle | 74deg |
| Head Tube Length | 188mm |
| Bottom Bracket Drop | 78mm |
| Bottom Bracket Height | 288mm |
| Chainstay Length | 425mm |
| Chainstay Length Horizontal | 417.8mm |
| Front-Center | 665mm |
| Front-Center Horizontal | 660.2mm |
| Wheelbase | 1078mm |
| Fork Offset/Rake | 50.8mm |
| Fork Length, Unknown | 401mm |
| Trail | 68.9mm high |
| Mechanical Trail | 65.4mm |
| Wheel Flop | 20.7mm |
| Standover Height | 849mm |
| Tire to Pedal Spindle Distance With 172.5 mm cranks | 126.5mm |
| Pedal Spindle to Ground Clearance With 172.5 mm cranks | 115.5mm |
S-Works Build
| Wheel Size | 700C, 29 inch (622mm BSD) |
| Tire Width | 55mm |
| Tire Outer Diameter | 732mm |
| Bike Length with Tires | 1810mm |
| Crank Length | 172.5mm |
| Handlebar Width | 420mm |
| Stem Length | 100mm |
| Suspension Type | Rigid, suspension corrected |
| Bar Type | Drop Bar |
| Frame Material | Unknown |
| Fork Material | Unknown |
| Brake Type | Unknown |
Source:https://www.specialized.com/us/en/s-works-crux-5-sram-red-xplr/p/4294828?color=5473681-4294828
