2027 Specialized Bicycles Crux 5 S-Works Size 54
Build
700C/29 in × 55 mm
Insights
Average stack and reach vs trend of performance road bikes
Stack and Reach vs. Category Trend
View all sizes
Geometry
| Stack | 560mm |
| Reach | 388mm |
| Stack to Reach Ratio | 1.44:1 |
| Seat Tube Length, Unknown | 473mm |
| Top Tube Length, Effective/Horizontal Center | 543mm |
| Top Tube Slope | 11.5deg |
| Head Tube Angle | 71deg |
| Seat Tube Angle | 74.5deg |
| Head Tube Length | 125mm |
| Bottom Bracket Drop | 78mm |
| Bottom Bracket Height | 288mm |
| Chainstay Length | 425mm |
| Chainstay Length Horizontal | 417.8mm |
| Front-Center | 613mm |
| Front-Center Horizontal | 608.2mm |
| Wheelbase | 1026mm |
| Fork Offset/Rake | 51.3mm |
| Fork Length, Unknown | 401mm |
| Trail | 71.8mm high |
| Mechanical Trail | 67.9mm |
| Wheel Flop | 22.1mm |
| Standover Height | 781mm |
| Tire to Pedal Spindle Distance With 170 mm cranks | 77mm |
| Pedal Spindle to Ground Clearance With 170 mm cranks | 118mm |
S-Works Build
| Wheel Size | 700C, 29 inch (622mm BSD) |
| Tire Width | 55mm |
| Tire Outer Diameter | 732mm |
| Bike Length with Tires | 1758mm |
| Crank Length | 170mm |
| Handlebar Width | 400mm |
| Stem Length | 90mm |
| Suspension Type | Rigid, suspension corrected |
| Bar Type | Drop Bar |
| Frame Material | Unknown |
| Fork Material | Unknown |
| Brake Type | Unknown |
Source:https://www.specialized.com/us/en/s-works-crux-5-sram-red-xplr/p/4294828?color=5473681-4294828
