2026 Rennstahl Stahl Bikes 853 PI Gravel XXL
Build
700C/29 in × 50 mm
Insights
Somewhat aggressive stack and reach vs trend of all-road/gravel bikes
Design deviates from other sizes of Rennstahl Stahl Bikes 853
Stack and Reach vs. Category Trend
View all sizes
Geometry
| Stack | 649mm |
| Reach | 429mm |
| Stack to Reach Ratio | 1.51:1 |
| Seat Tube Length, Unknown | 610mm |
| Top Tube Length, Effective/Horizontal Unknown | 625mm |
| Top Tube Slope | 6.2deg |
| Head Tube Angle | 73deg |
| Seat Tube Angle | 73deg |
| Head Tube Length | 230mm |
| Bottom Bracket Drop | 65mm |
| Bottom Bracket Height | 296mm |
| Chainstay Length | 450mm |
| Chainstay Length Horizontal | 445.3mm |
| Front-Center | 647mm |
| Front-Center Horizontal | 643.7mm |
| Wheelbase | 1089mm |
| Fork Offset/Rake | 34.6mm |
| Trail | 74.2mm high |
| Mechanical Trail | 71mm |
| Wheel Flop | 20.8mm |
| Tire to Pedal Spindle Distance With 175 mm cranks | 111mm |
| Pedal Spindle to Ground Clearance With 175 mm cranks | 121mm |
PI Gravel Build
| Wheel Size | 700C, 29 inch (622mm BSD) |
| Tire Width | 50mm |
| Tire Outer Diameter | 722mm |
| Bike Length with Tires | 1811mm |
| Crank Length | 175mm |
| Handlebar Width | 460mm |
| Stem Length | 110mm |
| Suspension Type | Rigid, non-suspension corrected |
| Bar Type | Drop Bar |
| Frame Material | Steel |
| Fork Material | Carbon/Composite |
| Brake Type | Disc |
Published Sizing Recommendations
| Height | 195 cm to 205 cm |
Source:https://www.1bike4life.com/rennstahl/bikes/853-pi-gravel
