2026 Rennstahl Stahl Bikes 853 PI Gravel XL
Build
700C/29 in × 50 mm
Insights
Somewhat aggressive stack and reach vs trend of all-road/gravel bikes
Stack and Reach vs. Category Trend
View all sizes
Geometry
| Stack | 610mm |
| Reach | 407mm |
| Stack to Reach Ratio | 1.5:1 |
| Seat Tube Length, Unknown | 565mm |
| Top Tube Length, Effective/Horizontal Unknown | 585mm |
| Top Tube Slope | 6.9deg |
| Head Tube Angle | 73deg |
| Seat Tube Angle | 73deg |
| Head Tube Length | 185mm |
| Bottom Bracket Drop | 69mm |
| Bottom Bracket Height | 292mm |
| Chainstay Length | 450mm |
| Chainstay Length Horizontal | 444.7mm |
| Front-Center | 612.2mm |
| Front-Center Horizontal | 608.3mm |
| Wheelbase | 1053mm |
| Fork Offset/Rake | 34.4mm |
| Trail | 74.5mm high |
| Mechanical Trail | 71.2mm |
| Wheel Flop | 20.8mm |
| Tire to Pedal Spindle Distance With 175 mm cranks | 76.2mm |
| Pedal Spindle to Ground Clearance With 175 mm cranks | 117mm |
PI Gravel Build
| Wheel Size | 700C, 29 inch (622mm BSD) |
| Tire Width | 50mm |
| Tire Outer Diameter | 722mm |
| Bike Length with Tires | 1775mm |
| Crank Length | 175mm |
| Handlebar Width | 440mm |
| Stem Length | 100mm |
| Suspension Type | Rigid, non-suspension corrected |
| Bar Type | Drop Bar |
| Frame Material | Steel |
| Fork Material | Carbon/Composite |
| Brake Type | Disc |
Published Sizing Recommendations
| Height | 185 cm to 201 cm |
Source:https://www.1bike4life.com/rennstahl/bikes/853-pi-gravel
