2026 Rennstahl Stahl Bikes 853 PI Gravel M
Build
700C/29 in × 50 mm
Insights
Average stack and reach vs trend of all-road/gravel bikes
Design deviates from other sizes of Rennstahl Stahl Bikes 853
Stack and Reach vs. Category Trend
View all sizes
Geometry
| Stack | 580mm |
| Reach | 389mm |
| Stack to Reach Ratio | 1.49:1 |
| Seat Tube Length, Unknown | 530mm |
| Top Tube Length, Effective/Horizontal Unknown | 550mm |
| Top Tube Slope | 7.6deg |
| Head Tube Angle | 72deg |
| Seat Tube Angle | 73.5deg |
| Head Tube Length | 160mm |
| Bottom Bracket Drop | 71mm |
| Bottom Bracket Height | 290mm |
| Chainstay Length | 450mm |
| Chainstay Length Horizontal | 444.4mm |
| Front-Center | 592.9mm |
| Front-Center Horizontal | 588.6mm |
| Wheelbase | 1033mm |
| Fork Offset/Rake | 32.6mm |
| Trail | 83mm very high |
| Mechanical Trail | 79mm |
| Wheel Flop | 24.4mm |
| Tire to Pedal Spindle Distance With 170 mm cranks | 61.9mm |
| Pedal Spindle to Ground Clearance With 170 mm cranks | 120mm |
PI Gravel Build
| Wheel Size | 700C, 29 inch (622mm BSD) |
| Tire Width | 50mm |
| Tire Outer Diameter | 722mm |
| Bike Length with Tires | 1755mm |
| Crank Length | 170mm |
| Handlebar Width | 420mm |
| Stem Length | 80mm |
| Suspension Type | Rigid, non-suspension corrected |
| Bar Type | Drop Bar |
| Frame Material | Steel |
| Fork Material | Carbon/Composite |
| Brake Type | Disc |
Published Sizing Recommendations
| Height | 168 cm to 179 cm |
Source:https://www.1bike4life.com/rennstahl/bikes/853-pi-gravel
