2026 Rennstahl Stahl Bikes 853 PI Gravel S
Build
700C/29 in × 50 mm
Insights
Average stack and reach vs trend of all-road/gravel bikes
Design deviates from other sizes of Rennstahl Stahl Bikes 853
Stack and Reach vs. Category Trend
View all sizes
Geometry
| Stack | 555mm |
| Reach | 380mm |
| Stack to Reach Ratio | 1.46:1 |
| Seat Tube Length, Unknown | 460mm |
| Top Tube Length, Effective/Horizontal Unknown | 545mm |
| Top Tube Slope | 12.6deg |
| Head Tube Angle | 72.5deg |
| Seat Tube Angle | 74deg |
| Head Tube Length | 140mm |
| Bottom Bracket Drop | 72mm |
| Bottom Bracket Height | 289mm |
| Chainstay Length | 450mm |
| Chainstay Length Horizontal | 444.2mm |
| Front-Center | 587.2mm |
| Front-Center Horizontal | 582.8mm |
| Wheelbase | 1027mm |
| Fork Offset/Rake | 48.2mm |
| Trail | 63.3mm mid/neutral |
| Mechanical Trail | 60.4mm |
| Wheel Flop | 18.2mm |
| Tire to Pedal Spindle Distance With 170 mm cranks | 56.2mm |
| Pedal Spindle to Ground Clearance With 170 mm cranks | 119mm |
PI Gravel Build
| Wheel Size | 700C, 29 inch (622mm BSD) |
| Tire Width | 50mm |
| Tire Outer Diameter | 722mm |
| Bike Length with Tires | 1749mm |
| Crank Length | 170mm |
| Handlebar Width | 400mm |
| Stem Length | 70mm |
| Suspension Type | Rigid, non-suspension corrected |
| Bar Type | Drop Bar |
| Frame Material | Steel |
| Fork Material | Carbon/Composite |
| Brake Type | Disc |
Published Sizing Recommendations
| Height | 165 cm to 171 cm |
Source:https://www.1bike4life.com/rennstahl/bikes/853-pi-gravel
