2026 Soma Fabrications Rufus Medium Medium
Build
20 in (406) × 1.95 in
Insights
Very aggressive stack and reach vs trend of mini-velo/folding bikes
Stack and Reach vs. Category Trend
View all sizes
Geometry
| Stack | 462mm |
| Reach | 410mm |
| Stack to Reach Ratio | 1.13:1 |
| Seat Tube Length, C-T | 420mm |
| Top Tube Length, Effective/Horizontal Center | 560mm |
| Top Tube Slope | 6.6deg |
| Head Tube Angle | 73deg |
| Seat Tube Angle | 72deg |
| Head Tube Length | 200mm |
| Bottom Bracket Drop | -30mm |
| Bottom Bracket Height | 282.5mm |
| Chainstay Length | 420mm |
| Chainstay Length Horizontal | 418.9mm |
| Front-Center | 586.8mm |
| Front-Center Horizontal | 586.1mm |
| Wheelbase | 1005mm |
| Fork Offset/Rake | 28mm |
| Fork Length (Axle-To-Crown) | 320mm |
| Trail | 47.9mm mid/neutral |
| Mechanical Trail | 45.8mm |
| Wheel Flop | 13.4mm |
| Standover Height | 689mm |
| Tire to Pedal Spindle Distance With 170 mm cranks | 164.3mm |
| Pedal Spindle to Ground Clearance With 170 mm cranks | 112.5mm |
Medium Build
| Wheel Size | 20 inch (406 BSD, BMX/Kids) (406mm BSD) |
| Tire Width | 1.95in |
| Tire Outer Diameter | 505.1mm |
| Bike Length with Tires | 1510.1mm |
| Suspension Type | Rigid, non-suspension corrected |
| Bar Type | Drop Bar |
| Frame Material | Steel |
| Fork Material | Steel |
| Brake Type | Disc |
Published Sizing Recommendations
| Height | 5 ft 3 in to 5 ft 11 in |
Source:https://www.somafab.com/shop/soma-frameset-rufus-mini-velo-purple-8686?srsltid=AfmBOopdFlzxtoWEnjfRACCxhhp7y54uHzhg3aLXA3bdh5nuM5GnPwj-#attr=5157
