2026 Canyon Bicycles Grizl AL 7 ESC L
Build
700C/29 in × 45 mm
Insights
Somewhat aggressive stack and reach vs trend of all-road/gravel bikes
Design deviates from other sizes of Canyon Bicycles Grizl
Stack and Reach vs. Category Trend
View all sizes
Geometry
| Stack | 619mm |
| Reach | 420mm |
| Stack to Reach Ratio | 1.47:1 |
| Seat Tube Length, Unknown | 552mm |
| Top Tube Length, Effective/Horizontal Unknown | 603mm |
| Top Tube Slope | 8.8deg |
| Head Tube Angle | 71deg |
| Seat Tube Angle | 73.5deg |
| Bottom Bracket Drop | 75mm |
| Bottom Bracket Height | 281mm |
| Chainstay Length | 440mm |
| Chainstay Length Horizontal | 433.6mm |
| Front-Center | 670.7mm |
| Front-Center Horizontal | 666.4mm |
| Wheelbase | 1100mm |
| Fork Offset/Rake | 55.9mm |
| Trail | 63.5mm mid/neutral |
| Mechanical Trail | 60mm |
| Wheel Flop | 19.5mm |
| Standover Height | 861mm |
| Tire to Pedal Spindle Distance With 170 mm cranks | 144.7mm |
| Pedal Spindle to Ground Clearance With 170 mm cranks | 111mm |
AL 7 ESC Build
| Wheel Size | 700C, 29 inch (622mm BSD) |
| Tire Width | 45mm |
| Tire Outer Diameter | 712mm |
| Bike Length with Tires | 1812mm |
| Suspension Type | Rigid, non-suspension corrected |
| Bar Type | Drop Bar |
| Frame Material | Unknown |
| Fork Material | Unknown |
| Brake Type | Unknown |
Source:https://www.canyon.com/en-ca/gravel-bikes/adventure/grizl/al/grizl-7-esc/4445.html?dwvar_4445_pv_rahmenfarbe=R124_P01
