2025 EL NINO Yolo Base 25 XL-56
Build
700C/29 in × 28 mm
Insights
Design deviates from other sizes of EL NINO Yolo
Stack and Reach vs. Category Trend
View all sizes
Geometry
| Stack | 633mm |
| Reach | 401mm |
| Stack to Reach Ratio | 1.58:1 |
| Seat Tube Length, C-T | 530mm |
| Top Tube Length, Effective/Horizontal HT Top | 600mm |
| Top Tube Slope | 12.8deg |
| Head Tube Angle | 72deg |
| Seat Tube Angle | 73deg |
| Head Tube Length | 200mm |
| Bottom Bracket Drop | 74mm |
| Bottom Bracket Height | 265mm |
| Chainstay Length | 430mm |
| Chainstay Length Horizontal | 423.6mm |
| Trail | — — |
| Tire to Pedal Spindle Distance With 165 mm cranks | — |
| Pedal Spindle to Ground Clearance With 165 mm cranks | 100mm |
Base 25 Build
| Wheel Size | 700C, 29 inch (622mm BSD) |
| Tire Width | 28mm |
| Tire Outer Diameter | 678mm |
| Crank Length | 165mm |
| Handlebar Width | 400mm |
| Stem Length | 120mm |
| Suspension Type | Rigid, non-suspension corrected |
| Bar Type | Drop Bar |
| Frame Material | Carbon/Composite |
| Fork Material | Carbon/Composite |
| Brake Type | Disc |
Source:https://www.limitedbikes.at/p/el-nino-road/
