2025 EL NINO Yolo Base 25 L-54
Build
700C/29 in × 28 mm
Insights
Design deviates from other sizes of EL NINO Yolo
Stack and Reach vs. Category Trend
View all sizes
Geometry
| Stack | 608mm |
| Reach | 391mm |
| Stack to Reach Ratio | 1.55:1 |
| Seat Tube Length, C-T | 490mm |
| Top Tube Length, Effective/Horizontal HT Top | 575mm |
| Top Tube Slope | 14.6deg |
| Head Tube Angle | 72deg |
| Seat Tube Angle | 73deg |
| Head Tube Length | 175mm |
| Bottom Bracket Drop | 74mm |
| Bottom Bracket Height | 265mm |
| Chainstay Length | 430mm |
| Chainstay Length Horizontal | 423.6mm |
| Trail | — — |
| Tire to Pedal Spindle Distance With 160 mm cranks | — |
| Pedal Spindle to Ground Clearance With 160 mm cranks | 105mm |
Base 25 Build
| Wheel Size | 700C, 29 inch (622mm BSD) |
| Tire Width | 28mm |
| Tire Outer Diameter | 678mm |
| Crank Length | 160mm |
| Handlebar Width | 400mm |
| Stem Length | 110mm |
| Suspension Type | Rigid, non-suspension corrected |
| Bar Type | Drop Bar |
| Frame Material | Carbon/Composite |
| Fork Material | Carbon/Composite |
| Brake Type | Disc |
Source:https://www.limitedbikes.at/p/el-nino-road/
