2026 Merida Crossway 300 XXS
Build
700C/29 in × 45 mm
Insights
Average stack and reach vs trend of off-road touring bikes
Design deviates from other sizes of Merida Crossway
Suspension sag unknown
Geometry may mis-represent actual riding geometry
Stack and Reach vs. Category Trend
View all sizes
Geometry
| Stack | 620mm |
| Reach | 382mm |
| Stack to Reach Ratio | 1.62:1 |
| Seat Tube Length, C-T | 390mm |
| Top Tube Length, Effective/Horizontal HT Top | 560mm |
| Top Tube Slope | 26.6deg |
| Head Tube Angle | 70.5deg |
| Seat Tube Angle | 74deg |
| Head Tube Length | 130mm |
| Bottom Bracket Drop | 70mm |
| Bottom Bracket Height | 286mm |
| Chainstay Length | 460mm |
| Chainstay Length Horizontal | 454.6mm |
| Front-Center | 625.3mm |
| Front-Center Horizontal | 621.4mm |
| Wheelbase | 1076mm |
| Fork Offset/Rake | 42mm |
| Fork Length, Unknown | 468mm |
| Trail | 81.5mm very high |
| Mechanical Trail | 76.8mm |
| Wheel Flop | 25.7mm |
| Standover Height | 678mm |
| Tire to Pedal Spindle Distance With 170 mm cranks | 99.3mm |
| Pedal Spindle to Ground Clearance With 170 mm cranks | 116mm |
300 Build
| Wheel Size | 700C, 29 inch (622mm BSD) |
| Tire Width | 45mm |
| Tire Outer Diameter | 712mm |
| Bike Length with Tires | 1788mm |
| Suspension Type | Hardtail (Front suspension) |
| Bar Type | Drop Bar |
| Fork Travel | 63mm |
| Suspension Sag | Unknown |
| Frame Material | Aluminum |
| Fork Material | Unknown |
| Brake Type | Unknown |
| Features | Step-through |
Source:https://www.merida-bikes.com/en/bike/5781/crossway-300
