2021 Trinx TDO 1.1 2021 Tornado Base 470MM
Build
700C/29 in × 30 mm
Insights
Somewhat upright stack and reach vs trend of performance road bikes
Stack and Reach vs. Category Trend
View all sizes
Geometry
| Stack | 527mm |
| Reach | 367mm |
| Stack to Reach Ratio | 1.44:1 |
| Seat Tube Length, C-T | 470mm |
| Top Tube Length, Effective/Horizontal Unknown | 525mm |
| Top Tube Slope | 8.7deg |
| Head Tube Angle | 72deg |
| Seat Tube Angle | 73.6deg |
| Head Tube Length | 128mm |
| Bottom Bracket Drop | 71mm |
| Bottom Bracket Height | 270mm |
| Chainstay Length | 406mm |
| Chainstay Length Horizontal | 399.7mm |
| Front-Center | 569.8mm |
| Front-Center Horizontal | 581.8mm |
| Wheelbase | 981.5mm |
| Fork Offset/Rake | 45mm |
| Fork Length (Axle-To-Crown) | 365mm |
| Trail | 63.5mm mid/neutral |
| Mechanical Trail | 60.4mm |
| Wheel Flop | 18.7mm |
| Tire to Pedal Spindle Distance With 170 mm cranks | 58.8mm |
| Pedal Spindle to Ground Clearance With 170 mm cranks | 100mm |
Base Build
| Wheel Size | 700C, 29 inch (622mm BSD) |
| Tire Width | 30mm |
| Tire Outer Diameter | 682mm |
| Bike Length with Tires | 1663.5mm |
| Suspension Type | Rigid, non-suspension corrected |
| Bar Type | Drop Bar |
| Frame Material | Carbon/Composite |
| Fork Material | Carbon/Composite |
| Brake Type | Disc |
Source:https://www.trinx.com/index.php?ac=article&at=read&did=2013
