2026 Cervelo Cycles Aspero 5 Base 51
Build
700C/29 in × 31 mm
Insights
Somewhat aggressive stack and reach vs trend of all-road/gravel bikes
Design deviates from other sizes of Cervelo Cycles Aspero 5
Stack and Reach vs. Category Trend
View all sizes
Geometry
| Stack | 525mm |
| Reach | 377mm |
| Stack to Reach Ratio | 1.39:1 |
| Seat Tube Length, C-C | 510mm |
| Top Tube Length, Actual C-C | 531mm |
| Head Tube Angle | 71.1deg |
| Seat Tube Angle | 73.6deg |
| Head Tube Length | 99mm |
| Bottom Bracket Drop | 80mm |
| Bottom Bracket Height | 262mm |
| Chainstay Length | 422.5mm |
| Chainstay Length Max | 422.5mm |
| Chainstay Length Horizontal | 414.9mm |
| Chainstay Length Horizontal Max | 414.9mm |
| Front-Center | 593mm |
| Front-Center Horizontal | 587.6mm |
| Wheelbase | 1002.4mm |
| Wheelbase Max | 1002mm |
| Fork Offset/Rake | 54.5mm |
| Trail | 59.5mm mid/neutral |
| Mechanical Trail | 56.3mm |
| Wheel Flop | 18.2mm |
| Standover Height | 753mm |
| Tire to Pedal Spindle Distance With 170 mm cranks | 81mm |
| Pedal Spindle to Ground Clearance With 170 mm cranks | 92mm |
Base Build
| Wheel Size | 700C, 29 inch (622mm BSD) |
| Tire Width | 31mm |
| Tire Outer Diameter | 684mm |
| Bike Length with Tires | 1686.4mm |
| Suspension Type | Rigid, non-suspension corrected |
| Bar Type | Drop Bar |
| Frame Material | Unknown |
| Fork Material | Unknown |
| Brake Type | Unknown |
Source:Cervelo.com
