2026 Sauvage Bicycles La Piste V4 S
Build
700C/29 in × 45 mm
Insights
Average stack and reach vs trend of all-road/gravel bikes
Design deviates from other sizes of Sauvage Bicycles La Piste
Stack and Reach vs. Category Trend
View all sizes
Geometry
| Stack | 574.4mm |
| Reach | 380.3mm |
| Stack to Reach Ratio | 1.51:1 |
| Seat Tube Length, C-T | 480mm |
| Top Tube Length, Effective/Horizontal HT Top | 545mm |
| Top Tube Slope | 12.4deg |
| Head Tube Angle | 71deg |
| Seat Tube Angle | 74deg |
| Head Tube Length | 140mm |
| Bottom Bracket Drop | 70mm |
| Bottom Bracket Height | 286mm |
| Chainstay Length | 420mm |
| Chainstay Length Horizontal | 414.1mm |
| Front-Center | 609.9mm |
| Front-Center Horizontal | 605.9mm |
| Wheelbase | 1020mm |
| Fork Offset/Rake | 47mm |
| Fork Length (On-Axis) | 410mm |
| Trail | 72.9mm high |
| Mechanical Trail | 68.9mm |
| Wheel Flop | 22.4mm |
| Tire to Pedal Spindle Distance With 170 mm cranks | 83.9mm |
| Pedal Spindle to Ground Clearance With 170 mm cranks | 116mm |
V4 Build
| Wheel Size | 700C, 29 inch (622mm BSD) |
| Tire Width | 45mm |
| Tire Outer Diameter | 712mm |
| Bike Length with Tires | 1732mm |
| Suspension Type | Rigid, non-suspension corrected |
| Bar Type | Drop Bar |
| Frame Material | Titanium |
| Fork Material | Carbon/Composite |
| Brake Type | Unknown |
Published Sizing Recommendations
| Height | 168 cm to 172 cm |
Source:https://sauvage-bicycles.com/modeles/7-lapiste
