2026 Rennstahl Stahl Bikes 853 PI Touring XL
Build
650B/27.5 in × 55 mm
Insights
Somewhat aggressive stack and reach vs trend of off-road touring bikes
Bar type unusual for category
This: Moto/Klunker/Riser Bar
Category: Drop Bar
vs off-road touring bikesCategory: Drop Bar
Stack and Reach vs. Category Trend
View all sizes
Geometry
| Stack | 686mm |
| Reach | 428mm |
| Stack to Reach Ratio | 1.6:1 |
| Seat Tube Length, C-T | 533mm |
| Top Tube Length, Effective/Horizontal HT Top | 642mm |
| Top Tube Slope | 16.8deg |
| Head Tube Angle | 70deg |
| Seat Tube Angle | 72.5deg |
| Head Tube Length | 145mm |
| Bottom Bracket Drop | 75mm |
| Bottom Bracket Height | 272mm |
| Chainstay Length | 440mm |
| Chainstay Length Horizontal | 433.6mm |
| Front-Center | 720.4mm |
| Front-Center Horizontal | 716.4mm |
| Wheelbase | 1150mm |
| Fork Offset/Rake | 62.1mm |
| Trail | 60.2mm mid/neutral |
| Mechanical Trail | 56.6mm |
| Wheel Flop | 19.4mm |
| Tire to Pedal Spindle Distance With 175 mm cranks | 198.4mm |
| Pedal Spindle to Ground Clearance With 175 mm cranks | 97mm |
PI Touring Build
| Wheel Size | 650B, 27.5 inch (584mm BSD) |
| Tire Width | 55mm |
| Tire Outer Diameter | 694mm |
| Bike Length with Tires | 1844mm |
| Crank Length | 175mm |
| Handlebar Width | 680mm |
| Stem Length | 110mm |
| Stem Angle | 7deg |
| Suspension Type | Rigid, non-suspension corrected |
| Bar Type | Moto/Klunker/Riser Bar |
| Frame Material | Steel |
| Fork Material | Steel |
| Brake Type | Disc |
Published Sizing Recommendations
| Height | 185 cm to 201 cm |
Source:https://www.1bike4life.com/rennstahl/bikes/853-pi-touring/#geometry
