2026 Rennstahl Stahl Bikes 853 PI Touring L
Build
650B/27.5 in × 55 mm
Insights
Average stack and reach vs trend of off-road touring bikes
Bar type unusual for category
This: Moto/Klunker/Riser Bar
Category: Drop Bar
vs off-road touring bikesCategory: Drop Bar
Stack and Reach vs. Category Trend
View all sizes
Geometry
| Stack | 676mm |
| Reach | 411mm |
| Stack to Reach Ratio | 1.64:1 |
| Seat Tube Length, C-T | 483mm |
| Top Tube Length, Effective/Horizontal HT Top | 622mm |
| Top Tube Slope | 21.2deg |
| Head Tube Angle | 70deg |
| Seat Tube Angle | 72.5deg |
| Head Tube Length | 135mm |
| Bottom Bracket Drop | 75mm |
| Bottom Bracket Height | 272mm |
| Chainstay Length | 440mm |
| Chainstay Length Horizontal | 433.6mm |
| Front-Center | 699.5mm |
| Front-Center Horizontal | 695.4mm |
| Wheelbase | 1129mm |
| Fork Offset/Rake | 61.7mm |
| Trail | 60.6mm mid/neutral |
| Mechanical Trail | 57mm |
| Wheel Flop | 19.5mm |
| Tire to Pedal Spindle Distance With 175 mm cranks | 177.5mm |
| Pedal Spindle to Ground Clearance With 175 mm cranks | 97mm |
PI Touring Build
| Wheel Size | 650B, 27.5 inch (584mm BSD) |
| Tire Width | 55mm |
| Tire Outer Diameter | 694mm |
| Bike Length with Tires | 1823mm |
| Crank Length | 175mm |
| Handlebar Width | 680mm |
| Stem Length | 100mm |
| Stem Angle | 7deg |
| Suspension Type | Rigid, non-suspension corrected |
| Bar Type | Moto/Klunker/Riser Bar |
| Frame Material | Steel |
| Fork Material | Steel |
| Brake Type | Disc |
Published Sizing Recommendations
| Height | 178 cm to 186 cm |
Source:https://www.1bike4life.com/rennstahl/bikes/853-pi-touring/#geometry
