2026 Rennstahl Stahl Bikes 853 PI Touring M
Build
650B/27.5 in × 55 mm
Insights
Somewhat upright stack and reach vs trend of off-road touring bikes
Bar type unusual for category
This: Moto/Klunker/Riser Bar
Category: Drop Bar
vs off-road touring bikesCategory: Drop Bar
Stack and Reach vs. Category Trend
View all sizes
Geometry
| Stack | 666mm |
| Reach | 395mm |
| Stack to Reach Ratio | 1.69:1 |
| Seat Tube Length, C-T | 445mm |
| Top Tube Length, Effective/Horizontal HT Top | 603mm |
| Top Tube Slope | 24.6deg |
| Head Tube Angle | 70deg |
| Seat Tube Angle | 72.5deg |
| Head Tube Length | 125mm |
| Bottom Bracket Drop | 75mm |
| Bottom Bracket Height | 272mm |
| Chainstay Length | 440mm |
| Chainstay Length Horizontal | 433.6mm |
| Front-Center | 681.6mm |
| Front-Center Horizontal | 677.4mm |
| Wheelbase | 1111mm |
| Fork Offset/Rake | 63.3mm |
| Trail | 59mm mid/neutral |
| Mechanical Trail | 55.4mm |
| Wheel Flop | 19mm |
| Tire to Pedal Spindle Distance With 170 mm cranks | 164.6mm |
| Pedal Spindle to Ground Clearance With 170 mm cranks | 102mm |
PI Touring Build
| Wheel Size | 650B, 27.5 inch (584mm BSD) |
| Tire Width | 55mm |
| Tire Outer Diameter | 694mm |
| Bike Length with Tires | 1805mm |
| Crank Length | 170mm |
| Handlebar Width | 645mm |
| Stem Length | 90mm |
| Stem Angle | 7deg |
| Suspension Type | Rigid, non-suspension corrected |
| Bar Type | Moto/Klunker/Riser Bar |
| Frame Material | Steel |
| Fork Material | Steel |
| Brake Type | Disc |
Published Sizing Recommendations
| Height | 168 cm to 179 cm |
Source:https://www.1bike4life.com/rennstahl/bikes/853-pi-touring/#geometry
