2026 SPect MIRA Base 54
Build
700C/29 in × 30 mm
Insights
Average stack and reach vs trend of performance road bikes
Design deviates from other sizes of SPect MIRA
Stack and Reach vs. Category Trend
View all sizes
Geometry
| Stack | 542mm |
| Reach | 384mm |
| Stack to Reach Ratio | 1.41:1 |
| Top Tube Length, Effective/Horizontal Unknown | 550mm |
| Head Tube Angle | 73deg |
| Seat Tube Angle | 73deg |
| Head Tube Length | 104mm |
| Bottom Bracket Drop | 72mm |
| Bottom Bracket Height | 269mm |
| Chainstay Length | 405mm |
| Chainstay Length Horizontal | 398.6mm |
| Front-Center | 581mm |
| Front-Center Horizontal | 576.5mm |
| Wheelbase | 975mm |
| Fork Offset/Rake | 46.5mm |
| Trail | 55.6mm mid/neutral |
| Mechanical Trail | 53.2mm |
| Wheel Flop | 15.6mm |
| Standover Height | 758mm |
| Tire to Pedal Spindle Distance With 170 mm cranks | 70mm |
| Pedal Spindle to Ground Clearance With 170 mm cranks | 99mm |
Base Build
| Wheel Size | 700C, 29 inch (622mm BSD) |
| Tire Width | 30mm |
| Tire Outer Diameter | 682mm |
| Bike Length with Tires | 1657mm |
| Suspension Type | Rigid, non-suspension corrected |
| Bar Type | Aero Bar |
| Frame Material | Carbon/Composite |
| Fork Material | Carbon/Composite |
| Brake Type | Disc |
Source:https://cdn.fbsbx.com/v/t59.2708-21/698387223_1588976878872519_4883554693508260777_n.pdf/Spect.pdf?_nc_cat=108&ccb=7-5&_nc_sid=2b0e22&_nc_ohc=30bOv7vFNLMQ7kNvwF0T_zG&_nc_oc=AdqU6F1CS_qjxGaBAVbm4GrO3QMrrwKxxaIZaii0L4VHW0SZX6knt1nfeepWQQWYayI&_nc_zt=7&_nc_ht=cdn.fbsbx.com&_nc_gid=PMvgSJwacQqXjZ-f7q0yaQ&_nc_ss=7a3ba&oh=03_Q7cD5QG_DvF7IsDiYrF7OGujKjCg3v4E7XQaU6pHEACBrPNMAg&oe=6A0E759F&dl=1
