2026 Canyon Bicycles Grizl AL 7 ESC M
Build
700C/29 in × 45 mm
Insights
Somewhat aggressive stack and reach vs trend of all-road/gravel bikes
Design deviates from other sizes of Canyon Bicycles Grizl
Stack and Reach vs. Category Trend
View all sizes
Geometry
| Stack | 596mm |
| Reach | 404mm |
| Stack to Reach Ratio | 1.48:1 |
| Seat Tube Length, Unknown | 522mm |
| Top Tube Length, Effective/Horizontal Unknown | 581mm |
| Top Tube Slope | 9.8deg |
| Head Tube Angle | 71deg |
| Seat Tube Angle | 73.5deg |
| Bottom Bracket Drop | 75mm |
| Bottom Bracket Height | 281mm |
| Chainstay Length | 440mm |
| Chainstay Length Horizontal | 433.6mm |
| Front-Center | 646.8mm |
| Front-Center Horizontal | 642.4mm |
| Wheelbase | 1076mm |
| Fork Offset/Rake | 55.8mm |
| Trail | 63.5mm mid/neutral |
| Mechanical Trail | 60.1mm |
| Wheel Flop | 19.6mm |
| Standover Height | 826mm |
| Tire to Pedal Spindle Distance With 170 mm cranks | 120.8mm |
| Pedal Spindle to Ground Clearance With 170 mm cranks | 111mm |
AL 7 ESC Build
| Wheel Size | 700C, 29 inch (622mm BSD) |
| Tire Width | 45mm |
| Tire Outer Diameter | 712mm |
| Bike Length with Tires | 1788mm |
| Suspension Type | Rigid, non-suspension corrected |
| Bar Type | Drop Bar |
| Frame Material | Unknown |
| Fork Material | Unknown |
| Brake Type | Unknown |
Source:https://www.canyon.com/nl-be/gravel-fietsen/adventure/grizl/al/grizl-7-esc/4445.html?dwvar_4445_pv_rahmenfarbe=R124_P04&dwvar_4445_pv_rahmengroesse=S
