2024 Equator Sensei Titanium S
Build
700C/29 in × 40 mm
Insights
Somewhat upright stack and reach vs trend of all-road/gravel bikes
Design deviates from other sizes of Equator Sensei
Stack and Reach vs. Category Trend
View all sizes
Geometry
| Stack | 576.6mm |
| Reach | 365.5mm |
| Stack to Reach Ratio | 1.58:1 |
| Seat Tube Length, C-T | 470mm |
| Top Tube Length, Effective/Horizontal Center | 520mm |
| Top Tube Slope | 14.1deg |
| Head Tube Angle | 71deg |
| Seat Tube Angle | 75deg |
| Head Tube Length | 150mm |
| Bottom Bracket Drop | 71mm |
| Bottom Bracket Height | 280mm |
| Chainstay Length | 430mm |
| Chainstay Length Horizontal | 424.1mm |
| Fork Length (On-Axis) | 380mm |
| Trail | — — |
| Tire to Pedal Spindle Distance With 170 mm cranks | — |
| Pedal Spindle to Ground Clearance With 170 mm cranks | 110mm |
Titanium Build
| Wheel Size | 700C, 29 inch (622mm BSD) |
| Tire Width | 40mm |
| Tire Outer Diameter | 702mm |
| Suspension Type | Rigid, non-suspension corrected |
| Bar Type | Drop Bar |
| Frame Material | Titanium |
| Fork Material | Carbon/Composite |
| Brake Type | Disc |
Published Sizing Recommendations
| Height | 161 cm to 171 cm |
Source:https://www.equator-cycling.com/en/equator-sensei-titanium/
