2026 Marino Cábala Base M
Build
650B/27.5 in × 2.6 in
Insights
Somewhat aggressive stack and reach vs trend of hardtail all-mountain/enduro mtb bikes
Design deviates from other sizes of Marino Cábala
Stack and Reach vs. Category Trend
View all sizes
Geometry
| Stack | 611mm |
| Reach | 460mm |
| Stack to Reach Ratio | 1.33:1 |
| Seat Tube Length, C-T | 445mm |
| Top Tube Length, Effective/Horizontal HT Top | 601mm |
| Top Tube Slope | 17.5deg |
| Head Tube Angle | 64.5deg |
| Seat Tube Angle | 75.5deg |
| Head Tube Length | 135mm |
| Bottom Bracket Drop | 55mm |
| Bottom Bracket Height | 303mm |
| Chainstay Length | 430mm |
| Chainstay Length Horizontal | 426.5mm |
| Front-Center | 790.5mm |
| Front-Center Horizontal | 788.5mm |
| Wheelbase | 1215mm |
| Fork Offset/Rake | 57.2mm |
| Trail | 107.4mm very high |
| Mechanical Trail | 97mm |
| Wheel Flop | 41.8mm |
| Tire to Pedal Spindle Distance With 170 mm cranks | 262.4mm |
| Pedal Spindle to Ground Clearance With 170 mm cranks | 133mm |
Base Build
| Wheel Size | 650B, 27.5 inch (584mm BSD) |
| Tire Width | 2.6in |
| Tire Outer Diameter | 716.1mm |
| Bike Length with Tires | 1931.1mm |
| Suspension Type | Hardtail (Front suspension) |
| Bar Type | Flat Bar |
| Fork Travel | 150mm |
| Suspension Sag | 20% |
| Frame Material | Steel |
| Fork Material | N/A |
| Brake Type | Disc |
Published Sizing Recommendations
| Height | 5 ft 9 in to 6 ft 1 in |
Source:https://www.marinobike.com/product/marino-cabala-2021-hardtail-enduro/
