2026 Canyon Bicycles Grizl AL 6 2XL
Build
700C/29 in × 45 mm
Insights
Very aggressive stack and reach vs trend of all-road/gravel bikes
Stack and Reach vs. Category Trend
View all sizes
Geometry
| Stack | 660mm |
| Reach | 448mm |
| Stack to Reach Ratio | 1.47:1 |
| Seat Tube Length, C-T | 612mm |
| Top Tube Length, Actual C-C | 643mm |
| Top Tube Slope | 6.7deg |
| Head Tube Angle | 71deg |
| Seat Tube Angle | 73.5deg |
| Head Tube Length | 226mm |
| Chainstay Length | 440mm |
| Wheelbase | 1142mm |
| Trail | — — |
| Standover Height | 892mm |
| Tire to Pedal Spindle Distance With 170 mm cranks | — |
| Pedal Spindle to Ground Clearance With 170 mm cranks | — |
AL 6 Build
| Wheel Size | 700C, 29 inch (622mm BSD) |
| Tire Width | 45mm |
| Tire Outer Diameter | 712mm |
| Bike Length with Tires | 1854mm |
| Suspension Type | Rigid, non-suspension corrected |
| Bar Type | Drop Bar |
| Frame Material | Aluminum |
| Fork Material | Carbon/Composite |
| Brake Type | Disc |
Source:https://www.canyon.com/en-us/gravel-bikes/adventure/grizl/al/grizl-6/4444.html
