2026 Canyon Bicycles Grizl AL 6 2XS
Build
700C/29 in × 45 mm
Insights
Average stack and reach vs trend of all-road/gravel bikes
Stack and Reach vs. Category Trend
View all sizes
Geometry
| Stack | 550mm |
| Reach | 369mm |
| Stack to Reach Ratio | 1.49:1 |
| Seat Tube Length, C-T | 432mm |
| Top Tube Length, Actual C-C | 532mm |
| Top Tube Slope | 15.4deg |
| Head Tube Angle | 68.8deg |
| Seat Tube Angle | 73.5deg |
| Head Tube Length | 120mm |
| Chainstay Length | 440mm |
| Wheelbase | 1047mm |
| Trail | — — |
| Standover Height | 764mm |
| Tire to Pedal Spindle Distance With 170 mm cranks | — |
| Pedal Spindle to Ground Clearance With 170 mm cranks | — |
AL 6 Build
| Wheel Size | 700C, 29 inch (622mm BSD) |
| Tire Width | 45mm |
| Tire Outer Diameter | 712mm |
| Bike Length with Tires | 1759mm |
| Suspension Type | Rigid, non-suspension corrected |
| Bar Type | Drop Bar |
| Frame Material | Aluminum |
| Fork Material | Carbon/Composite |
| Brake Type | Disc |
Source:https://www.canyon.com/en-us/gravel-bikes/adventure/grizl/al/grizl-6/4444.html
