2026 Salsa Cycles Stormchaser Apex Eagle SUS 54.5cm
Build
700C/29 in × 47 mm
Insights
Somewhat upright stack and reach vs trend of all-road/gravel bikes
Stack and Reach vs. Category Trend
View all sizes
Geometry
| Stack | 568mm |
| Reach | 365mm |
| Stack to Reach Ratio | 1.56:1 |
| Seat Tube Length, C-T | 475mm |
| Top Tube Length, Effective/Horizontal Center | 548mm |
| Top Tube Slope | 12.7deg |
| Head Tube Angle | 69.2deg |
| Seat Tube Angle | 73deg |
| Head Tube Length | 125mm |
| Bottom Bracket Drop | 64mm |
| Bottom Bracket Height | 294mm |
| Chainstay Length | 435mm |
| Chainstay Length Max | 450mm |
| Chainstay Length Horizontal | 430.3mm |
| Chainstay Length Horizontal Max | 445.4mm |
| Front-Center | 614.6mm |
| Front-Center Horizontal | 611.2mm |
| Wheelbase | 1041.5mm |
| Wheelbase Max | 1061.6mm |
| Fork Offset/Rake | 51mm |
| Fork Length (Axle-To-Crown) | 433mm |
| Trail | 81.4mm very high |
| Mechanical Trail | 76.1mm |
| Wheel Flop | 27mm |
| Standover Height | 763.5mm |
| Tire to Pedal Spindle Distance With 165 mm cranks | 91.6mm |
| Pedal Spindle to Ground Clearance With 165 mm cranks | 129mm |
Apex Eagle SUS Build
| Wheel Size | 700C, 29 inch (622mm BSD) |
| Tire Width | 47mm |
| Tire Outer Diameter | 716mm |
| Bike Length with Tires | 1757.5mm |
| Crank Length | 165mm |
| Handlebar Width | 440mm |
| Stem Length | 80mm |
| Suspension Type | Hardtail (Front suspension) |
| Bar Type | Drop Bar |
| Fork Travel | 40mm |
| Suspension Sag | 5% |
| Frame Material | Aluminum |
| Fork Material | Aluminum |
| Brake Type | Disc |
Published Sizing Recommendations
| Height | 162 cm to 173 cm |
Source:https://www.salsacycles.com/products/2024-stormchaser-apex-eagle-sus
