2026 Calibre Bikes Rake Base Large
Build
650B/27.5 in × 2.3 mm
Insights
Very aggressive stack and reach vs trend of hardtail cross-country mtb bikes
Suspension sag unknown
Geometry may mis-represent actual riding geometry
Bar type unusual for category
This: Swept Back Bar
Category: Flat Bar
vs hardtail cross-country mtb bikesCategory: Flat Bar
Stack and Reach vs. Category Trend
View all sizes
Geometry
| Stack | 591mm |
| Reach | 475mm |
| Stack to Reach Ratio | 1.24:1 |
| Seat Tube Length, Unknown | 460mm |
| Top Tube Length, Effective/Horizontal Unknown | 644mm |
| Top Tube Slope | 13.9deg |
| Head Tube Angle | 67deg |
| Seat Tube Angle | 74deg |
| Head Tube Length | 120mm |
| Bottom Bracket Drop | 40mm |
| Bottom Bracket Height | 254.3mm |
| Chainstay Length | 435mm |
| Chainstay Length Horizontal | 433.2mm |
| Trail | — — |
| Tire to Pedal Spindle Distance With 175 mm cranks | — |
| Pedal Spindle to Ground Clearance With 175 mm cranks | 79.3mm |
Base Build
| Wheel Size | 650B, 27.5 inch (584mm BSD) |
| Tire Width | 2.3mm |
| Tire Outer Diameter | 588.5mm |
| Crank Length | 175mm |
| Handlebar Width | 780mm |
| Stem Length | 45mm |
| Suspension Type | Hardtail (Front suspension) |
| Bar Type | Swept Back Bar |
| Fork Travel | 100mm |
| Suspension Sag | Unknown |
| Frame Material | Aluminum |
| Fork Material | Aluminum |
| Brake Type | Disc |
Source:https://www.gooutdoors.co.uk/products/calibre-rake-27-mountain-bike-light-grey-498274?variant=55572800504134
