2026 RAYMON Soreno Pure S
Build
700C/29 in × 45 mm
Insights
Somewhat upright stack and reach vs trend of all-road/gravel bikes
Design deviates from other sizes of RAYMON Soreno
Stack and Reach vs. Category Trend
View all sizes
Geometry
| Stack | 547mm |
| Reach | 360mm |
| Stack to Reach Ratio | 1.52:1 |
| Seat Tube Length, Unknown | 434mm |
| Top Tube Length, Effective/Horizontal Unknown | 512mm |
| Top Tube Slope | 15.1deg |
| Head Tube Angle | 70deg |
| Seat Tube Angle | 74.5deg |
| Head Tube Length | 125mm |
| Bottom Bracket Drop | 70mm |
| Bottom Bracket Height | 286mm |
| Chainstay Length | 425mm |
| Chainstay Length Horizontal | 419.2mm |
| Front-Center | 591mm |
| Front-Center Horizontal | 586.8mm |
| Wheelbase | 1006mm |
| Fork Offset/Rake | 50mm |
| Trail | 76.4mm high |
| Mechanical Trail | 71.8mm |
| Wheel Flop | 24.6mm |
| Tire to Pedal Spindle Distance With 170 mm cranks | 65mm |
| Pedal Spindle to Ground Clearance With 170 mm cranks | 116mm |
Pure Build
| Wheel Size | 700C, 29 inch (622mm BSD) |
| Tire Width | 45mm |
| Tire Outer Diameter | 712mm |
| Bike Length with Tires | 1718mm |
| Suspension Type | Rigid, non-suspension corrected |
| Bar Type | Drop Bar |
| Frame Material | Unknown |
| Fork Material | Unknown |
| Brake Type | Unknown |
Source:https://www.raymon-bicycles.com/en/products/01983881e927704cae567879294c7e01
