2026/V6 Santa Cruz Bicycles Tallboy CC XS (lo)
Build
700C/29 in × 2.4 in
Insights
Average stack and reach vs trend of full-suspension trail mtb bikes
Design deviates from other sizes of Santa Cruz Bicycles Tallboy
Stack and Reach vs. Category Trend
View all sizes
Geometry
| Stack | 603mm |
| Reach | 407mm |
| Stack to Reach Ratio | 1.48:1 |
| Seat Tube Length, C-T | 370mm |
| Top Tube Length, Effective/Horizontal Center | 542mm |
| Top Tube Slope | 26.4deg |
| Head Tube Angle | 64.8deg |
| Seat Tube Angle | 77.3deg |
| Head Tube Length | 90mm |
| Bottom Bracket Drop | 39mm |
| Bottom Bracket Height | 333mm |
| Chainstay Length | 435.5mm |
| Chainstay Length Horizontal | 433.8mm |
| Front-Center | 721mm |
| Front-Center Horizontal | 722.3mm |
| Wheelbase | 1156mm |
| Fork Offset/Rake | 45.1mm |
| Trail | 125.2mm very high |
| Mechanical Trail | 113.3mm |
| Wheel Flop | 48.2mm |
| Standover Height | 695mm |
| Tire to Pedal Spindle Distance With 165 mm cranks | 184mm |
| Pedal Spindle to Ground Clearance With 165 mm cranks | 168mm |
CC Build
| Wheel Size | 700C, 29 inch (622mm BSD) |
| Tire Width | 2.4in |
| Tire Outer Diameter | 743.9mm |
| Bike Length with Tires | 1899.9mm |
| Crank Length | 165mm |
| Handlebar Width | 760mm |
| Stem Length | 42mm |
| Suspension Type | Full suspension |
| Bar Type | Flat Bar |
| Fork Travel | 140mm |
| Rear Travel | 130mm |
| Suspension Sag | 30% |
| Frame Material | Carbon/Composite |
| Fork Material | Unknown |
| Brake Type | Disc |
Source:https://www.santacruzbicycles.com/collections/tallboy/products/tallboy-gx-axs-2027?variant=52185772720410
