2026 Canyon Bicycles Endurace CF SLX CF SLX 8.0 S
Build
700C/29 in × 32 mm
Insights
Average stack and reach vs trend of endurance road bikes
Stack and Reach vs. Category Trend
View all sizes
Geometry
| Stack | 565mm |
| Reach | 386mm |
| Stack to Reach Ratio | 1.46:1 |
| Seat Tube Length, Unknown | 492mm |
| Top Tube Length, Effective/Horizontal Unknown | 553mm |
| Top Tube Slope | 10.1deg |
| Head Tube Angle | 71.8deg |
| Seat Tube Angle | 73.5deg |
| Head Tube Length | 141mm |
| Bottom Bracket Drop | 269mm |
| Bottom Bracket Height | 74mm |
| Chainstay Length | 418mm |
| Chainstay Length Horizontal | 319.9mm |
| Front-Center | 738.8mm |
| Front-Center Horizontal | 688.1mm |
| Wheelbase | 1008mm |
| Fork Offset/Rake | 194.5mm |
| Trail | -92mm |
| Mechanical Trail | -87.4mm |
| Wheel Flop | -27.3mm |
| Standover Height | 788mm |
| Tire to Pedal Spindle Distance With 170 mm cranks | 225.8mm |
| Pedal Spindle to Ground Clearance With 170 mm cranks | -96mm |
CF SLX 8.0 Build
| Wheel Size | 700C, 29 inch (622mm BSD) |
| Tire Width | 32mm |
| Tire Outer Diameter | 686mm |
| Bike Length with Tires | 1694mm |
| Suspension Type | Rigid, non-suspension corrected |
| Bar Type | Drop Bar |
| Frame Material | Carbon/Composite |
| Fork Material | Carbon/Composite |
| Brake Type | Disc |
Published Sizing Recommendations
| Height | 171 cm to |
Source:https://www.canyon.com/de-de/rennrad/endurance-rennrad/endurace/cf-slx/endurace-cf-slx-8-di2/4432.html?dwvar_4432_pv_rahmenfarbe=R130_P01
