2017 Merida Scultura 4000 small
Build
700C/29 in × 25 mm
Stack and Reach vs. Category Trend
View all sizes
Geometry
| Stack | 542mm |
| Reach | 375mm |
| Stack to Reach Ratio | 1.45:1 |
| Seat Tube Length, Unknown | 500mm |
| Top Tube Length, Effective/Horizontal Unknown | 530mm |
| Top Tube Slope | 6.7deg |
| Head Tube Angle | 72deg |
| Seat Tube Angle | 74deg |
| Head Tube Length | 140mm |
| Bottom Bracket Drop | 66mm |
| Bottom Bracket Height | 270mm |
| Chainstay Length | 408mm |
| Chainstay Length Horizontal | 402.6mm |
| Front-Center | 580mm |
| Front-Center Horizontal | 576.4mm |
| Wheelbase | 979mm |
| Fork Offset/Rake | 44mm |
| Fork Length, Unknown | 375mm |
| Trail | 62.9mm mid/neutral |
| Mechanical Trail | 59.8mm |
| Wheel Flop | 18.5mm |
| Standover Height | 747mm |
| Tire to Pedal Spindle Distance With 170 mm cranks | 74mm |
| Pedal Spindle to Ground Clearance With 170 mm cranks | 100mm |
4000 Build
| Wheel Size | 700C, 29 inch (622mm BSD) |
| Tire Width | 25mm |
| Tire Outer Diameter | 672mm |
| Bike Length with Tires | 1651mm |
| Crank Length | 170mm |
| Handlebar Width | 420mm |
| Stem Length | 100mm |
| Stem Angle | -6deg |
| Suspension Type | Rigid, non-suspension corrected |
| Bar Type | Drop Bar |
| Frame Material | Carbon/Composite |
| Fork Material | Carbon/Composite |
| Brake Type | Rim |
Published Sizing Recommendations
| Height | 163 cm to 172 cm |
Source:Merida Bikes Global Archive Data
