2022 Riese & Müller UBN 5 57
Build
700C/29 in × 42 mm
Stack and Reach vs. Category Trend
View all sizes
Geometry
| Stack | 625mm |
| Reach | 441mm |
| Stack to Reach Ratio | 1.42:1 |
| Seat Tube Length, Unknown | 537mm |
| Top Tube Length, Effective/Horizontal Unknown | 620mm |
| Top Tube Slope | 10.5deg |
| Head Tube Angle | 70deg |
| Seat Tube Angle | 74deg |
| Head Tube Length | 160mm |
| Bottom Bracket Drop | 68mm |
| Bottom Bracket Height | 285mm |
| Chainstay Length | 470mm |
| Chainstay Length Horizontal | 465.1mm |
| Front-Center | 684.3mm |
| Front-Center Horizontal | 681mm |
| Wheelbase | 1146mm |
| Fork Offset/Rake | 35mm |
| Fork Length, Unknown | 456mm |
| Trail | 91.3mm very high |
| Mechanical Trail | 85.8mm |
| Wheel Flop | 29.3mm |
| Standover Height | 850mm |
| Tire to Pedal Spindle Distance With 170 mm cranks | 161.3mm |
| Pedal Spindle to Ground Clearance With 170 mm cranks | 115mm |
5 Build
| Wheel Size | 700C, 29 inch (622mm BSD) |
| Tire Width | 42mm |
| Tire Outer Diameter | 706mm |
| Bike Length with Tires | 1852mm |
| Suspension Type | Rigid, suspension corrected |
| Bar Type | Flat Bar |
| Frame Material | Aluminum |
| Fork Material | Aluminum |
| Brake Type | Disc |
| Features | E-bike |
Source:https://www.r-m.de/en-en/bikes/ubn-five/
