2026 KTM Bikes Myroon Pro 53 (XL)
Build
700C/29 in × 2.35 in
Insights
Somewhat aggressive stack and reach vs trend of hardtail cross-country mtb bikes
Suspension sag unknown
Geometry may mis-represent actual riding geometry
Stack and Reach vs. Category Trend
View all sizes
Geometry
| Stack | 622mm |
| Reach | 477mm |
| Stack to Reach Ratio | 1.3:1 |
| Seat Tube Length, C-T | 530mm |
| Top Tube Length, Actual C-C | 650mm |
| Top Tube Slope | 10.2deg |
| Head Tube Angle | 69.5deg |
| Seat Tube Angle | 74.5deg |
| Head Tube Length | 120mm |
| Bottom Bracket Drop | 70mm |
| Bottom Bracket Height | 300.7mm |
| Chainstay Length | 430mm |
| Chainstay Length Horizontal | 424.3mm |
| Front-Center | 734.1mm |
| Front-Center Horizontal | 730.7mm |
| Wheelbase | 1155mm |
| Fork Offset/Rake | 44.4mm |
| Trail | 91.2mm very high |
| Mechanical Trail | 85.5mm |
| Wheel Flop | 29.9mm |
| Standover Height | 832mm |
| Tire to Pedal Spindle Distance With 170 mm cranks | 193.4mm |
| Pedal Spindle to Ground Clearance With 170 mm cranks | 130.7mm |
Pro Build
| Wheel Size | 700C, 29 inch (622mm BSD) |
| Tire Width | 2.35in |
| Tire Outer Diameter | 741.4mm |
| Bike Length with Tires | 1896.4mm |
| Suspension Type | Hardtail (Front suspension) |
| Bar Type | Flat Bar |
| Fork Travel | Unknown |
| Suspension Sag | Unknown |
| Frame Material | Unknown |
| Fork Material | Unknown |
| Brake Type | Unknown |
Source:https://www.ktm-bikes.at/bikes/list/bikes-mountainbike/myroon
