2026 KTM Bikes Myroon Pro 48 (L)
Build
700C/29 in × 2.35 in
Insights
Somewhat aggressive stack and reach vs trend of hardtail cross-country mtb bikes
Suspension sag unknown
Geometry may mis-represent actual riding geometry
Stack and Reach vs. Category Trend
View all sizes
Geometry
| Stack | 613mm |
| Reach | 460mm |
| Stack to Reach Ratio | 1.33:1 |
| Seat Tube Length, C-T | 480mm |
| Top Tube Length, Actual C-C | 630mm |
| Top Tube Slope | 14.4deg |
| Head Tube Angle | 69.5deg |
| Seat Tube Angle | 74.5deg |
| Head Tube Length | 110mm |
| Bottom Bracket Drop | 70mm |
| Bottom Bracket Height | 300.7mm |
| Chainstay Length | 430mm |
| Chainstay Length Horizontal | 424.3mm |
| Front-Center | 713.2mm |
| Front-Center Horizontal | 709.7mm |
| Wheelbase | 1134mm |
| Fork Offset/Rake | 43.8mm |
| Trail | 91.9mm very high |
| Mechanical Trail | 86.1mm |
| Wheel Flop | 30.1mm |
| Standover Height | 803mm |
| Tire to Pedal Spindle Distance With 170 mm cranks | 172.5mm |
| Pedal Spindle to Ground Clearance With 170 mm cranks | 130.7mm |
Pro Build
| Wheel Size | 700C, 29 inch (622mm BSD) |
| Tire Width | 2.35in |
| Tire Outer Diameter | 741.4mm |
| Bike Length with Tires | 1875.4mm |
| Suspension Type | Hardtail (Front suspension) |
| Bar Type | Flat Bar |
| Fork Travel | Unknown |
| Suspension Sag | Unknown |
| Frame Material | Unknown |
| Fork Material | Unknown |
| Brake Type | Unknown |
Source:https://www.ktm-bikes.at/bikes/list/bikes-mountainbike/myroon
