2018 Viner Super Prestige DCX Base S
Build
700C/29 in × 33 mm
Insights
Average stack and reach vs trend of cyclocross bikes
Design deviates from other sizes of Viner Super Prestige DCX
Stack and Reach vs. Category Trend
View all sizes
Geometry
| Stack | 523mm |
| Reach | 375mm |
| Stack to Reach Ratio | 1.39:1 |
| Seat Tube Length, C-T | 500mm |
| Top Tube Length, Effective/Horizontal Center | 516mm |
| Top Tube Slope | 4.5deg |
| Head Tube Angle | 70.5deg |
| Seat Tube Angle | 75deg |
| Head Tube Length | 115mm |
| Bottom Bracket Drop | 53mm |
| Bottom Bracket Height | 291mm |
| Chainstay Length | 425mm |
| Chainstay Length Horizontal | 421.7mm |
| Front-Center | 602.1mm |
| Front-Center Horizontal | 599.8mm |
| Wheelbase | 1021.5mm |
| Fork Offset/Rake | 55mm |
| Fork Length, Unknown | 397mm |
| Trail | 63.5mm mid/neutral |
| Mechanical Trail | 59.8mm |
| Wheel Flop | 20mm |
| Tire to Pedal Spindle Distance With 170 mm cranks | 88.1mm |
| Pedal Spindle to Ground Clearance With 170 mm cranks | 121mm |
Base Build
| Wheel Size | 700C, 29 inch (622mm BSD) |
| Tire Width | 33mm |
| Tire Outer Diameter | 688mm |
| Bike Length with Tires | 1709.5mm |
| Suspension Type | Rigid, non-suspension corrected |
| Bar Type | Drop Bar |
| Frame Material | Carbon/Composite |
| Fork Material | Carbon/Composite |
| Brake Type | Disc |
Source:https://planetx.co.uk/i/q/CBVISPCX1/viner-super-prestige-sram-force-1-hrd-cyclocross-bike
