2025 Superior Bikes XR 6.4 GR 560mm (L)
Build
700mm BSD × 40 mm
Insights
Somewhat upright stack and reach vs trend of all-road/gravel bikes
Design deviates from other sizes of Superior Bikes XR
Stack and Reach vs. Category Trend
View all sizes
Geometry
| Stack | 606mm |
| Reach | 384mm |
| Stack to Reach Ratio | 1.58:1 |
| Seat Tube Length, Unknown | 530mm |
| Top Tube Length, Effective/Horizontal Center | 570mm |
| Top Tube Slope | 10.4deg |
| Head Tube Angle | 73deg |
| Seat Tube Angle | 73deg |
| Head Tube Length | 180mm |
| Bottom Bracket Drop | 70mm |
| Bottom Bracket Height | 320mm |
| Chainstay Length | 414mm |
| Chainstay Length Horizontal | 408mm |
| Front-Center | 606mm |
| Front-Center Horizontal | 602mm |
| Wheelbase | 1010mm |
| Fork Offset/Rake | 51.7mm |
| Trail | 65.2mm high |
| Mechanical Trail | 62.3mm |
| Wheel Flop | 18.2mm |
| Tire to Pedal Spindle Distance With 172.5 mm cranks | 43.5mm |
| Pedal Spindle to Ground Clearance With 172.5 mm cranks | 147.5mm |
6.4 GR Build
| Wheel Size | 700mm BSD |
| Tire Width | 40mm |
| Tire Outer Diameter | 780mm |
| Bike Length with Tires | 1790mm |
| Crank Length | 172.5mm |
| Handlebar Width | 430mm |
| Stem Length | 80mm |
| Suspension Type | Rigid, non-suspension corrected |
| Bar Type | Drop Bar |
| Frame Material | Aluminum |
| Fork Material | Carbon/Composite |
| Brake Type | Unknown |
Source:https://superiorbikes.com/cz-en/stock-bikes/product/xr-6-4-gr/1810
